AgroSeznam.cz je nejnavštěvovanější web v České republice s inzercí použité a nové zemědělské techniky.
A |  A |  A
     

OBSAH

4.10.2008 - Vědci sestavili

AGRO RUBRIKY -> rostlinná výroba

Vědci sestavili - zvětšit fotografii

Mezinárodní tým s klíčovou účastí českých vědců sestavil "mapu" největšího chromozomu pšenice. Je to zásadní krok na cestě k přečtení dědičné informace (genomu) této významné zemědělské plodiny. Její znalost v budoucnu usnadní šlechtění výnosnějších a odolnějších odrůd. Klíčem k řešení byla unikátní technologie třídění chromozomů, kterou vyvinuli vědci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd v Olomouci. Tým dnes zveřejnil svůj objev v prestižním vědeckém časopise Science, uvedl tiskový odbor Akademie věd.
    Na výzkumu pracovali olomoučtí vědci desítky let. O průlom se zasloužil Jaroslav Doležel z olomouckého akademického pracoviště, který je nyní na služební cestě v Římě. Dědičná informace není v buňce uložena vcelku, ale v menších "balíčcích" - na chromozomech. Doležel vypracoval se svými kolegy postup, jak třídit chromozomy pomocí přístroje zvaného průtokový cytometr. Poté navrhl luštit genom pšenice postupně, každý chromozom zvlášť, a to už by mělo být technicky zvládnutelné.
    "Metodu průtokové cytometrie se všemi aplikacemi začal vyvíjet docent Doležel na počátku své vědecké kariéry před 25 lety. Na části týkající se tvorby knihoven DNA tříděných chromozomů se začalo u nás pracovat před deseti lety. V dnešní době je do této práce zapojeno již 15 lidí, z toho osm vysokoškoláků. Je to velmi náročná metoda a vyžaduje sehraný tým několika odborníků," řekla dnes ČTK Hana Šimková z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd v Olomouci.
    Badatelé z Francie, ČR a dalších čtyř zemí použili metodu českých vědců k vytvoření takzvané fyzické mapy chromozomu 3B. Ta je nezbytná pro následující podrobné čtení genomu. Vědci už nyní vytvářejí fyzické mapy dalších tří chromozomů. Dokončení fyzické mapy celého genomu pšenice lze očekávat během tří až pěti let. Současně se sestavováním mapy genomu vědci zahájí "čtení" genetické informace. "Je to pro nás krásné ocenění a zadostiučinění. Není to však výsledek jen naší práce, do konce to dotáhla především francouzská skupina, která předvedla světu, že naše strategie může být takto použitelná a mít takový dalekosáhlý význam. Je to úspěch náš, ale i celé řady odborníků z celého světa," doplnila členka vědeckého týmu Šimková.
    Pšenice je základní potravinou pro třetinu lidstva. Aby mohla být uspokojena rostoucí poptávka, snaží se šlechtitelé zvýšit výnosy a zlepšit odolnost proti chorobám či nepříznivým podmínkám, například suchu. Pro šlechtění každé rostliny je nutná co nejlepší znalost její dědičné informace. U některých druhů už byla "přečtena" kompletní genetická informace, kterou vědci nazývají genom.
    Kupodivu to není případ pšenice. Vědci a zemědělci sice mají o luštění jejího genomu zájem, ovšem donedávna pokládali takový projekt za nemožný. Genom pšenice je totiž příliš rozsáhlý pro "čtení" současnými technologiemi: je téměř šestkrát větší než lidský.
    Český postup třídění chromozomů umožňuje analýzu velmi složitých genomů rostlin. Vědci z Olomouce se proto díky tomu zapojili i do dalších mezinárodních projektů, zkoumajících například genomy ječmene a žita. "Práce se týkala pouze zmapování velmi malé části dědičné informace pšenice. Před námi je dalších 20 chromozomů, pro které je potřeba takovou mapu vytvořit. Systematicky na tom pracujeme a dá se říci, že jsme téměř v půlce. Hledáme také další aplikace průtokové cytometrie, které by mohly dále napomoci k efektivnějšímu výzkumu pšeničného genomu. Nekončíme však jen pšenicí, stojí před námi žito, ječmen a další plodiny," dodala Šimková.
    Úspěchy olomouckých vědců dokazují, že patří ke světové špičce v rostlinné biologii. Vyplatila se tak třicetimilionová suma, kterou akademie v minulých letech investovala do rozšíření a přístrojového vybavení olomoucké laboratoře, uvedla akademie.

Tisk

Poslední zprávy:

Zpět


Reakce k článku:

Žádná reakce.

Vložit novou reakci:

Jméno:

Text:

Ochrana proti spamům - vlož telefonní číslo na hasiče:



Redakce serveru AgroSeznam.cz nenese odpovědnost za obsah příspěvků čtenářů.
Redakce si vyhrazuje právo mazat či zkracovat texty naplňující skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení,  příspěvky obsahující vulgární výrazy a urážky a příspěvky dlouhé, jinak nevhodné či nevztahující se k tématu.

Zpět

VYHLEDÁVÁNÍ:
Typ inzerátu:

Datum přidání:

Typ stroje:
Výrobce:

Země/kraj/okres:

Sekce:


Kategorie:


REKLAMA