Deutsch Poland Česky

AgroSeznam.cz je nejnavštěvovanější web v České republice s inzercí použité a nové zemědělské techniky.
A |  A |  A
     

OBSAH

22.3.2008 - V Bílých Karpatech vyrůstá největší český prales

AGRO RUBRIKY -> lesnictví

V Bílých Karpatech vyrůstá největší český prales - zvětšit fotografii

Bez kácení i bez vysazování nových stromů. V Česku přibývá lesů, které se vyvíjejí bez jakéhokoli zásahu člověka. Zatím posledním, osmým "pralesem" byla úředně vyhlášena Javorina v Bílých Karpatech, která by se zároveň měla stát největším územím se samovolným vývojem mimo národní parky. Dohodu o vzniku bezzásahové oblasti Javorina podepsali zástupci státního podinku Lesy a státní Agentury ochrany přírody a krajiny.
"Nejde nám jenom o to vytěžit z lesa co nejvíc dřeva. Naším cílem je také uchování unikátních přírodních oblastí, jako je například Javorina," konstatoval Jiří Novák, generální ředitel Lesů. Nezbytným předpokladem pro vyhlášení bezzásahového území je to, že se les aspoň velmi blíží své původní podobě, že jsou v něm například i zbytky pralesa. A to splňuje i Javorina v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Výjimečná je především svými poměrně zachovalými porosty buku, javoru a jasanu. Rostou zde například sněženky, hnízdí strakapoud bělohřbetý či lejsek bělokrký.

Znamená to, že se v oblasti nepokácí žádný strom, ani se tu nevysadí žádný nový. Nebudou se tu ani rozšiřovat lesní stezky nebo stavět krmelce pro zvěř. Pro turisty se ovšem nezmění vůbec nic. Přes Javorinu vede naučná stezka a dále je možno územím projít po všech ostatních značených turistických trasách.

Na základě dohody mezi státními Lesy a Agenturou ochrany přírody a krajiny nejspíš vzniknou další území, která se ponechají svému samovolnému vývoji. "Společnými silami se nám daří podporovat přirozené procesy v české krajině," uvedl ředitel agentury František Pojer. Obě instituce zatím žádný další návrh na vyhlášení území, které by se ponechalo samovolnému vývoji, nepodaly, ale uvažují o něm například v Jeseníkách.
Podle Jaromíra Bláhy z ekologického Hnutí Duha je správné, že v české přírodě vznikají oblasti, které se vyvíjejí bez lidského zásahu. Nedostatkem ovšem je, že jich je zatím málo a ty už vyhlášené jsou příliš malé. Dodal, že bezzásahová území by měla mít aspoň sto hektarů, raději ještě více, aby se lépe chránila například před větrnými kalamitami nebo invazí nepůvodních rostlin. Jenže tak rozlehlé oblasti jsou zatím jen dvě: Tajga ve Slavkovském lese a právě Javorina v Bílých Karpatech. Ostatní zóny mají jen desítky hektarů.

Tisk
Autor: Pavel Baroch, zdroj: Aktuálně.cz


Poslední zprávy:

Zpět


Reakce k článku:

Žádná reakce.

Vložit novou reakci:

Jméno:

Text:

Ochrana proti spamům - vlož telefonní číslo na hasiče:Redakce serveru AgroSeznam.cz nenese odpovědnost za obsah příspěvků čtenářů.
Redakce si vyhrazuje právo mazat či zkracovat texty naplňující skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení,  příspěvky obsahující vulgární výrazy a urážky a příspěvky dlouhé, jinak nevhodné či nevztahující se k tématu.

Zpět

VYHLEDÁVÁNÍ:
Typ inzerátu:

Datum přidání:

Typ stroje:
Výrobce:

Země/kraj/okres:

Sekce:


Kategorie:


REKLAMA

Zobrazit detail
bez komínu,bez kouře, na dálkové ovládání